Make your own free website on Tripod.com


News & Events

Updated 2/7/04

JANUARY 2004

The American Staffordshire Terrier Club of Riverside/San Bernardino, an AKC licensed member club, held its 4th annual January Specialty show and obedience trial immediately preceding the Kennel Club of Palm Springs supported shows on Friday, January 2, 2004.  We had a total entry of 59 dogs and there were majors each day.  Competition included:  regular conformation classes, including puppy and veterans sweepstakes, stud dog, brood bitch, parade of title holders, as well as obedience and rally.  Our judges were Mr. Jerry Roszman for the regular classes, Ms. Charlotte LeVeque for Sweepstakes, Ms. Nancy Craig for obedience, and Ms. Kathy Moore for rally.

 

Specialty highlights include BOB to a bitch, the lovely Ch. White Rock American Beauty, bred by H.R. Pascoe, and owned by H.R. Pascoe and Rhonda Dilworth [owner handled].  High Scoring obedience dog (196) and a new C.D. and ROH to CH. Nova Scotia Hurricane Waylon owned/handled by Sally Brown and bred by Lisa Barry and Mark Williams.  High Scoring Rally was Linda Bates’ Imperial’s Happy Go Lucky, C.D. bred by Jerry and Sandy Planich.

We wish to sincerely thank all those who supported our show either by their generous trophy donations, catalog ads, and/or entries.  Without you, there would be no show!  Congratulations to all the winners.

 

Conformation Results
[Puppy-Sweepstakes #13]

6-9 Dogs

1.  Sierra’s Break The Ice/D. Gugliuzza & L. Wilson

12-9 Dogs
1.   Bear Mountain Griffon/Charlie & Kim Nelson    Best Puppy in Sweeps

6-9 Bitch
1.   Epicure’s Double Indemnity/Greg & Frances Conner    BOS

9-12 Bitch
1.   Bear Mtn. Shiloh’s Silhouette/Tara McFann

12-18 Bitch
1.   Michl Little Red Waggin/Betty Michl

[Veteran-Sweepstakes #6]
7-9 Dogs

1.  CH. Epicure’s Bound For Glory, CGC/Greg & Frances Conner

12+ Dogs
1.  CH. Willynwood Redneck, CGC/Betty Michl     Best Veteran In Sweeps

7-9 Bitches
1.  CH. Bear Mountain Ambull-N-Dixie/Tina & John Prewitt    BOS

9-12 Bitches
1.  Cabin Creek Diamond Mystic/Sandra Comer

A.S.T.C.A. SPECIALTY SHOW—JANUARY, 2004

Regular Classes-Dogs
6-9 Dogs

1.   Michl R Finders Keepers/Betty Michl & Reva Perata   Reserve Dog

9-12 Dogs
1.   Bear Mountain Griffon/C. & K. Nelson   Winners Dog/BOW     

Bred By Dogs
1.   Epicure’s Usual Suspect/G. & F. Conner

Open Dogs
1. Silent’s Move It On Over/Karon & Edward McCoy

Veteran Dogs
1.   CH. Epicure’s Bound For Glory, CGC/G. & F. Conner              Award of Merit

6-9 Bitches
1.   Pacific’s Wild About You/J. & P. Belchamber 

9-12 Bitches
1   Bear Mtn. Shiloh’s Silhouette/Tara McFann

Bred By Bitches
1.   CabNCreek Anio of Padipandan/M. & M.Davi

 Am. Bred Bitches
1.   Michl Little Red Waggin/B. Michl

Open Bitches
1.  Shiloh’s Steel Magnolia/T. & J. Prewitt and J. & T. McFann            Winners Bitch
2.   Michl R Gabriella/Debbie & Mark Davis                                         Reserve

BEST OF BREED            CH. White Rock American Beauty

BOS                               CH. Bear Mountain Backlash/C. Nelson

AWARD OF MERIT         CH. Shiloh’s Jailhouse Rock/McFann & Milburn
                       
              CH.  Red Hot Hammerhead/K. Harrold
                       
              CH.  Michl R American Flyer Icon/Michl & Perata
                                     
CH.  Michl R Black Eyed Susan/Michl & Perata

STUD DOG:  CH.  Novia Scotia Hurricane Waylon/S.& A. Brown [who sired the Winners Dog, Winners Bitch, and an AOM dog]
     

 Submitted by: Monica Davi


Click here to see News from 2002 and 2003 Specialties!